מה ההבדל בין תכנון, עיצוב ואבזור?

התכנון, העיצוב והאבזור הם השלבים שיובילו אותנו אל מטרת
העל – הטוטאל דיזיין, המספק ללקוח את המענה לתהליך עיצוב כולל.

 

גישת הטוטאל דיזיין משלבת בין כל האספקטים – תכנון, עיצוב ואבזור, ומטפלת בבית מן המסד ועד הטפחות, כדי שאותן יד ועין מקצועיות יחזו את התמונה הגדולה ויבנו את הקומפוזיציה המדברת באותה שפה עיצובית.

תכנון – מבחינתי שלב התכנון מדומה לתהליך הריון כשבסופו הלידה – תכנית העמדה וריהוט הבית.
תהליך ארוך ומורכב של היווצרות והתגבשות מערכת אורגאנית הכוללת אינספור מערכות ואיברים הנמצאים מתחת לפני השטח, בהם אנו מפיחים חיים והופכים אותם ליחידה אחת הפועלת בסינרגיה מושלמת. תהליך התכנון מתחיל בבניית הפרוגרמה. מהי פרוגרמה? רשימת צרכים, חלומות ורצונות של הלקוח, אותה אנו לוקחים ומיישרים קו עמה ועם המציאות הנתונה בשטח (בין אם תקציבית ובין אם טכנית/מבנית).את הפרוגרמה מתרגמים לכדי תכנון מבני – משמע סידור הפונקציות בחלל הנתון (מטבח, חדר רחצה, חדרי שינה וכו') עד אשר מגיעים לעמק השווה בין הרצוי לבין המצוי במסגרת המגבלות הנתונות. לאחר סידור הפונקציות, אנו עוסקים בתכנון והטמעת המערכות – אינסטלציה (מים), חשמל (תאורה, אודיו וידאו, בית חכם, חימום תת רצפתי וכו') ומערכות מיזוג אוויר. מערכות אלו הן מארג תשתיות צפוף בו כל הפונקציות צריכות להיות מתוכננות היטב, כדי שכל המערכות תעבודנה יחדיו באופן מושלם, שכבה על גבי שכבה, כמו בגוף האדם… אנו מתחילים במערכות הצנרת, ממשיכים לריצוף שמעליהם, ומשם מקימים את הקירות שבתוכם מערכות החשמל והאינסטלציה, ובתוך התקרות מערכות התאורה ומיזוג האוויר.
בעיני המתבונן, תהליך התכנון פחות יצירתי, אך למעשה הוא גרעין ושורש היצירה. תכנון נכון דורש מחשבה מרובה, העמקה וירידה לפרטים הקטנים ביותר, והוא לוקח שעות רבות ולעיתים ימים…שבועות… ואף חודשים (תלוי בהיקף הפרויקט). עיקר תהליך זה הוא ייצור הקומפוזיציה המבנית של חללי הבית תוך שימת לב ודגש לפרטים הטכניים/תקנים כגון גבהים של משטחי עבודה ואסלות, גבהים של שקעים ומפסקים, רוחבי מעברים וכו'… כשהתכנון הושלם והוא מדויק ומוכן לצאת לאוויר העולם מרגישים את זה! ממש כמו לידת התינוק!

עיצוב – שלב העיצוב לוקח את המבנה ה"ערום" ומתחיל לאפיין אותו. עיצוב הוא השאלה "מה הבית רוצה לשדר?" מה הסגנון? באיזו "שפה" הוא מדבר? האם הבית מודרני, מינימליסטי בקו נקי או בית אקלקטי, צבעוני, מרובה אלמנטים וכו'… ישנם אינסוף סגנונות וניתן גם לשלב ביניהם ולקחת קצת מכאן וקצת מכאן. הכול תלוי באופי הדיירים הגרים בבית וביכולת שלהם ללכת עד הסוף עם החלום. מכאן השמיים הם הגבול.
בהתאם לשפה העיצובית שהוגדרה בוחרים את פלטת הגוונים וכלל חומרי הגמר המרכיבים את הבית שיהיו שזורים בו: הריצוף, חיפויי הקיר למיניהם, עבודות האלומיניום והמסגרות, הכלים הסניטריים, הנגרות, מוצרי ההצללה, משטחי העבודה וכו'… במקביל ועל פי הבחירות מייצרים סט תכניות לביצוע. אותו סט המלווה את כל אחד מאנשי הביצוע בפרויקט – אינסטלטור, רצף, חשמלאי, נגר, רפד וכו'…כולם עובדים בכפוף לתכניות המבוססות על הבחירות העיצוביות שעשינו. העיצוב הוא עולם ומלואו וערך בעל חשיבות עליונה. לטעמי, החיים בסביבת מגורים המעוצבת ותפורה למידותינו, מאפשרת לנו להטען באנרגיות ולהפיק מעצמנו את המרב.

אבזור (הום סטיילינג) – אז מה זה בעצם "הום סטיילינג"? בתרגום פשוט מאנגלית: "סגנון הבית" או הכנסת "סטייל" לסביבת מגוריכם. בשנים האחרונות, עם עליית המודעות לעיצוב סביבות המגורים, נוצרה תת נישה בתחום עיצוב הפנים, שיורדת לרזולוציות האסתטיות הדקות ביותר ועוסקת באבזור הבית. האבזור הוא ה"הלבשה" של הבית, הדובדבן שבקצפת המתפקד כמוצר המשלים לתכנון נכון ולעיצוב טוב. ההום סטיילינג מתבסס על הקווים העיצוביים המנחים של החלל המתוכנן ומתרכז בלהעניק לו את המראה והאופי הייחודי המבוקש על ידי הלקוח. יצירת האווירה בחלל נעשית על ידי בחירת והתאמת הטקסטיל (וילונות, ריפודים שטיחים וכו'), גופי התאורה, פרטי הריהוט ה"חופשיים" (שאינם מחוברים לבית עצמו) כמו ספות, שולחנות, כיסאות, מיטות, שידות, יצירות אמנות, פסלים ותמונות, ואזות, או כל אלמנט אחר שאינו מעוגן לקיר וטופל כבר בשלבי התכנון והעיצוב. הום סטיילינג יכול להתבצע כחלק מתהליך בניה כולל או חלקי והוא מושפע (כמו כל דבר בעיצוב) מהאופנה המתחלפת. לעיתים אני נקראת לבצע "מתיחת פנים" לבית, לחדש ולרענן את האווירה, כחלק משינויים שעוברים המתגוררים בו או לשם השבחת נכס למכירה או תצוגה. היתרון בתהליך האבזור הוא כמובן בכך שניתן לחדש ולשנות מתי שרוצים, בהתאם לאופנות המשתנות ולאופי הבית המשתנה.

למראית עין, נראה כאילו מדובר בשלבים הבאים האחד אחרי השני (תכנון, עיצוב ואז אבזור), אך לעיתים הם גם מתקיימים במקביל ומשפיעים האחד על השני. תהליך העיצוב למשל, משפיע במקביל ובמישרין על תהליכי התכנון והאבזור. אם הלקוח מעוניין בעיצוב "מודרני", הדבר משפיע על תהליך התכנון ודורש למשל מטבח "פתוח" וכמובן גם על תהליך האבזור בפריטים המתאימים לאווירה עכשווית, לעומת לקוח המעוניין בעיצוב מסורתי ובהתאם התכנון יהיה של חללים סגורים ומופרדים והאבזור יהיה בעל אופי מאופק יותר.

התכנון, העיצוב והאבזור הם תתי השלבים של כותרת העל – הטוטאל דיזיין, שהוא המענה הכולל לכל תהליך עיצוב הפנים. ניתן כמובן לבצע כל אחד מהתהליכים בנפרד, אך גישת הטוטאל דיזיין נשענת על השילוב בין כל האספקטים, על טיפול מן המסד ועד הטפחות, בו אותה עין עיצובית מתבוננת בכל מכלול הבית אשר מדבר בדיוק באותה שפה. הסטודיו שלנו מתמחה בטוטאל דיזיין, ואנו רואים את שלושת התהליכים (התכנון, העיצוב והאבזור) כנובעים ונולדים האחד מהשני, ולא כתהליכים נפרדים. בהתאם לכך, אנו מספקים מענה לכל אחד מהשלבים הללו עד לרמת הוו שבמטבח והסכום במגירה, מהתכנון הכוללני ביותר ועד האבזור הפרטני של הפרח האחרון באגרטל…

מאמרים נוספים